lights
18 بهمن 1401 - 16:29

نیوزویک: در حالی که دوستان و دشمنان آمریکا به کمک سوریه زلزله زده رفته‌اند دولت بایدن هیچ تعاملی نخواهد کرد

نشریه نیوزویک نوشت: «کشورهای غربی عمدتاً در مورد تلاش‌های خود برای کمک به دولت سوریه سکوت کردند و در عوض بر حمایت از ترکیه، یکی از اعضای ناتو تمرکز دارند.»

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، در حالی که روسیه، ایران و کشورهای عربی متعهد شدند که تلاش‌های بشردوستانه برای کمک به دمشق برای مقابله با زلزله ویرانگری که سوریه و ترکیه را لرزاند، انجام دهند، ایالات متحده تاکید کرده است که با دولت بشار اسد، رئیس جمهور سوریه تعامل نخواهد کرد.

نیوزویک نوشت، "ند پرایس"، سخنگوی وزارت امور خارجه روز دوشنبه در یک کنفرانس مطبوعاتی به خبرنگاران گفت که ایالات متحده شریک مردم سوریه است و بیش از هر کشور دیگری به مردم سوریه کمک‌های بشردوستانه ارائه کرده است.

وی افزود: «در عوض، ما شرکای بشردوستانه در زمین داریم که می‌توانند کمک‌هایی را در پی این زلزله‌های غم‌انگیز ارائه کنند.»

این نشریه نوشت: در میان واکنش‌های اولیه از سوی شرکای نزدیک دمشق، مسکو و تهران که از دولت سوریه در درگیری‌هایش حمایت نظامی کرده‌اند، روسیه نیروهای مستقر در این کشور و همچنین تیم‌هایی از پرسنل امداد و نجات و پزشکی را برای کمک مستقر کرده است و ایران نیز کمک‌های اضطراری ارسال کرده است.

علاوه بر این کشورهای عربی نیز با تماس با مقامات سوریه ابراز تاسف کردند.

سایر تعهدات ارسال کمک به سوریه از کشورهای دوردستی مانند چین، هند و ونزوئلا نیز صورت گرفت. در حالی که کشورهای غربی عمدتاً در مورد تلاش‌های خود برای کمک به دولت سوریه سکوت کردند و در عوض بر حمایت از ترکیه، یکی از اعضای ناتو تمرکز کردند.

سازمان جهانی بهداشت اعلام کرده است که با ادامه تلاش‌ها برای محاسبه مقیاس کامل ویرانی‌هایی که در حال حاضر به یکی از مرگبارترین زمین‌لرزه‌های قرن بیست و یکم تبدیل شده است، تعداد کشته‌شدگان در سوریه و ترکیه در نهایت می‌تواند به هشت برابر افزایش یابد.

امروز نخستین هواپیمای حامل محموله کمک‌های ارسالی ایران به زلزله‌زدگان سوریه در فرودگاه بین‌المللی دمشق بر زمین نشست.

«مهدی سبحانی» سفیر ایران در دمشق ضمن تسلیت به ملت سوریه به‌سبب قربانیان زلزله، اعلام کرد: هواپیما حامل کمک‌های غذایی و پزشکی است.

وی افزود: این اولین محموله کمک‌های انسان‌دوستانه جمهوری اسلامی ایران است که شامل 45 تُن کمک‌های انسان‌دوستانه شامل پتو، چادر، دارو، مواد غذایی و دیگر لوازم مورد نیاز زلزله‌زدگان است.

سبحانی تأکید کرد: محموله این هواپیما پس از تخلیه به‌طور مستقیم به مناطق فاجعه‌زده ارسال خواهد شد.

سفیر ایران گفت: هواپیمای دوم حامل کمک‌ها هم در فرودگاه حلب و هواپیمای سوم در فرودگاه لاذقیه بر زمین خواهد نشست.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 1025303